Area Prep Roundup (May 1)

VANDALIA
Vandalia's junior high boys finished first, and the girls finished second on Tuesday against Hillsboro.
Tuesday, April 29
at Vandalia
Eighth-grade boys
First-place finishers
•Garrett, 110-meter hurdles
•Garrett, long jump
•McNary, discus
•Schaub, 1,600-meter run
•Truitt, high jump
•Zimmerman, 100-meter dash
•Zimmerman, shot put
•4X100-meter relay (Garrett, Taylor, Smith and Zimmerman)
•4X200-meter relay (Ferguson, Casey, McNary and Shulman)
Second-place finishers
•Garrett, 100-meter dash
•Petryshyn, 1,600-meter run
•Shulman, discus
•D. Smith, 110-meter hurdles
•D. Smith, 400-meter dash
•I. Smith, long jump
•Taylor, shot put
Third-place finishers
•Casey, high jump
•Ferguson, 400-meter dash
•McNary, shot put
•Schaub, long jump
•Taylor, discus
Team standings
•Vandalia
•Hillsboro
Seventh-grade boys
First-place finishers
•Barth, pole vault
•Little, 110-meter hurdles
•Little, 400-meter dash
•Ritchey, long jump
•Smalls, 100-meter dash
•Smalls, high jump
•4X100-meter relay (Smalls, Steele, Barth and Little)
•4X200-meter relay (Wells, Largent, Ritchey and Davis)
Second-place finishers
•Lutz, discus
•Steele, pole vault
Third-place finishers
•Barth, 400-meter dash
•Barth, 110-meter hurdles
•Largent, high jump
•Wells, long jump
Team standings
•Vandalia
•Hillsboro
Eighth-grade girls
First-place finishers
•Elam, 800-meter run
•Marquardt, 1,600-meter run
•Marquardt, discus
•Tarkington, 100-meter dash
•Tarkington, 200-meter dash
•4X100-meter relay (Garrison, Marqardt, Elam and Tarkington)
Second-place finishers
•Elam, discus
•Garrison, 400-meter dash
•Halstead, shot put
•Richardson, 100-meter hurdles
Team standings
•Hillsboro
•Vandalia
Seventh-grade girls
Second-place finishers
•Miller, discus
•Wilkerson, shot put
Third-place finishers
•Cook, 200-meter dash
•Johnson, 400-meter dash
•Mills, 100-meter dash
•Mills, shot put
•B. Swain, discus
•Warner, high jump
Team standings
•Hillsboro
•Vandalia
***
Two school records fell in last Thursday’s junior high track meet, as three of Vandalia’s teams placed second.
The eighth-grade boys 4X100-meter relay team of Dylan Garrett, James Taylor, Devin Smith and Marcus Zimmerman placed first in 48.5 seconds, and seventh-grader Devon Little set a new record in the 800-meter run, placing first in 2:22.5.
Thursday, April 24
Eighth-grade boys
at Vandalia
First-place finishers
•Garrett, 110-meter hurdles
•Zimmerman, 100-meter dash
•Zimmerman, 200-meter dash
•Zimmerman, shot put
•4X100-meter relay (Garrett, Taylor, Smith and Zimmerman)
Second-place finishers
•Garrett, 100-meter dash
•Garrett, long jump
•Schaub, 800-meter run
•Schaub, 1,600-meter run
•Smith, 400-meter dash
•Taylor, shot put
•4X200-meter relay (Ferguson, McNary, Shulman and Hoffmann)
Third-place finishers
•Casey, 110-meter hurdles
•Ferguson, high jump
•McNary, discus
Fourth-place finishers
•Casey, high jump
•Ferguson, 400-meter dash
•Hoffman, 800-meter run
•Schaub, long jump
•Smith, 110-meter hurdles
Team standings
•Greenville
•Vandalia
•BSE
Seventh-grade boys
First-place finishers
•Little, 800-meter run (new record, 2:22.5)
•Little, 110-meter hurdles
•Smalls, 200-meter dash
•Smalls, high jump
•Steele, pole vault
•Wells, long jump
Second-place finishers
•Barth, 110-meter hurdles
•Barth, pole vault
•Little, 100-meter dash
•4X100-meter relay (Smalls, Steele, Barth and Little)
•4X200-meter relay (Dunn, Ritchey, Wells and Largent)
Third-place finishers
•Austin, shot put
•Dunn, 1,600-meter run
•Smalls, 100-meter dash
Fourth-place finishers
•Booker, 400-meter dash
•Davis, 200-meter dash
•Dunn, long jump
•Lutz, discus
Team standings
•Greenville
•Vandalia
•BSE
Eighth-grade girls
First-place finishers
•Garrison, high jump
•Marquardt, 400-meter dash
•Marquardt, 1,600-meter run
•Marquardt, discus
•Tarkington, 100-meter dash
•Tarkington, 200-meter dash
Second-place finishers
•Elam, 800-meter run
•Garrison, 400-meter dash
•Mather, 1,600-meter run
•4X200-meter relay (C. Wilkerson, Thierry, Kelley and Cannon)
•4X400-meter relay (Cannon, Garrison, Marquardt and Elam)
Third-place finishers
•Cannon, 400-meter dash
•Elam, discus
•Richardson, high jump
Fourth-place finishers
•Halstead, shot put
•Richardson, 100-meter hurdles
•C. Wilkerson, 800-meter run
Team standings
•Greenville
•Vandalia
•BSE
Seventh-grade girls
First-place finishers
•Cook, 200-meter dash
•Johnson, 400-meter dash
Second-place finishers
•K. Wilkerson, shot put
•4X100-meter relay (B. Swain, Warner, Johnson and Mills)
•4X200-meter relay (Hess, K. Wilkerson, Beckman and Cook)
•4X400-meter relay (Miller, Beckman, Warner and Johnson)
Third-place finishers
•Mills, 100-meter dash
•Warner, long jump
Fourth-place finishers
•Johnson, 100-meter dash
•Miller, discus
Team standings
•Greenville
•BSE
•Vandalia
***
Tuesday, April 22
High school girls
at Roxana Relays
Second-place finishers
•Emma Meyer, 100-meter dash (13.09)
•Anna Miller, 100-meter hurdles (17.78)
•Johanna Walton, high jump (4 feet, 8 inches)
Fourth-place finishers
•Hallie Leigh, discus (74 feet, 7 inches)
•Meyer, long jump (16 feet)
Fifth-place finishers
•Leigh, shot put (27 feet)
•4X100-meter relay (Miller, Iris Daiber, Jalea Paslay and Meyer), 54.34
Sixth-place finishers
•Paslay, 100-meter dash (13.53)
•Sprint medley (Walton, Madeline Cade, Mindy Ritchey and Madison Klanke), 2:14.62
•Distance medley (Ritchey, Leigh, Connie Hans and Melinda Chamness), 19:25
***
Vandalia welcomed Pana and Brownstown/St. Elmo to the track last Tuesday for a junior high meet, and one school record was broken.
Eighth-grader Marcus Zimmerman won the 100-meter dash in 11.4 seconds, beating the school record by half a second.
Tuesday, April 22
Seventh-grade girls
at Vandalia
First-place finishers
•Johnson, 400-meter dash
•K. Wilkerson, shot put
Second-place finisher
•Miller, discus
Third-place finishers
•Beckman, 400-meter dash
•Warner, long jump
Fourth-place finishers
•A. Swain, shot put
•B. Swain, discus
Team standings
•Pana
•BSE
•Vandalia
Eighth-grade girls
First-place finishers
•Elam, 800-meter run
•Marquardt, 1,600-meter run
•Marquardt, discus
Second-place finishers
•Marquardt, 400-meter dash
•Mather, 1,600-meter run
•Richardson, 100-meter hurdles
•Richardson, 800-meter run
•Tarkington, 100-meter dash
Third-place finishers
•Elam, discus
•Garrison, high jump
•Mather, 800-meter run
•Tarkington, 200-meter dash
Fourth-place finishers
•Halstead, shot put
•Richardson, high jump
Team standings
•Pana
•Vandalia
•BSE
Seventh-grade boys
First-place finishers
•Smalls, 100-meter dash
•Smalls, 200-meter dash
•Steele, pole vault
Second-place finishers
•Barth, 110-meter hurdles
•Gasaway, 800-meter run
•Smalls, high jump
•4X200-meter relay (Dunn, Ritchey, Wells and Largent)
Third-place finishers
•Austin, 800-meter run
•Barth, pole vault
•Largent, high jump
•Ritchey, long jump
Fourth-place finishers
•Lutz, discus
•Wells, long jump
Team standings
•Pana
•Vandalia
•BSE
Eighth-grade boys
First-place finishers
•Schaub, 1,600-meter run
•Schaub, long jump
•I. Smith, 400-meter dash
•Zimmerman, 100-meter dash (11.4)
•Zimmerman, 200-meter dash
•Zimmerman, shot put
•4X100-meter relay (Garrett, Taylor, D. Smith and Zimmerman)
•4X200-meter relay (Ferguson, McNary, Taylor and D. Smith)
Second-place finishers
•Casey, 110-meter hurdles
•Casey, long jump
•Garrett, 100-meter dash
•Garrett, 200-meter dash
•Garrett, discus
•Hoffman, 800-meter run
Third-place finishers
•Casey, 400-meter dash
•Schaub, 800-meter run
•D. Smith, 110-meter hurdles
Fourth-place finishers
•McNary, discus
•Petryshin, 800-meter run
•Petryshin, 110-meter hurdles
•Smock, 400-meter dash
•Taylor, shot put
Team standings
•Vandalia
•Pana
•BSE
***
Tuesday, April 15
High school girls at Roxana
First-place finishers
•Emma Meyer, 100-meter dash (13.3)
•Meyer, 200-meter dash (27.9)
•Meyer, long jump (14 feet, 4 inches)
•Anna Miller, 100-meter hurdles (18.52)
•Johanna Walton, high jump (4 feet, 6 inches)
•4X100-meter relay (Miller, Iris Daiber, Jalea Paslay and Meyer), 53.65
Second-place finisher
•Paslay, 400-meter dash (1:04)
Third-place finishers
•Daiber, 100-meter hurdles (20.21)
•Daiber, long jump (13 feet, 2¾ inches)
•Miller, 200-meter dash (28.8)
•4X400-meter relay (Paslay, Mindy Ritchey, Walton and Madison Klanke), 4:53
Fourth-place finishers
•Connie Hans, shot put (22 feet, 6½ inches)
•Hallie Leigh, discus (67 feet, 11½ inches)
Fifth-place finisher
•Klanke, 400-meter run (1:10.3)

BROWNSTOWN/ST. ELMO
Senior Jacob Behrends kept up his winning ways last Friday, and struck out more than 10 batters for the fourth time this spring.
The Bombers provided plenty of offense to back up their pitcher and beat Mulberry Grove, 8-2.
Behrends struck out 11 over six innings, surrendering two runs on four hits and one walk.
Senior Nick Bauer had his first hit since April 8, and senior Dalton Parks went 1-for-3 to extend his hitting streak to seven games.
Sophomore Noah Flowers provided the biggest hit of the afternoon with a double, and he finished the game with three RBI. Senior Levi Maxey had a pair of singles and drove home two runs.
Friday, April 25
BSE 8
Mulberry Grove 2
M: 0-0-0-0-0-2-0—2-4-4
B: 2-2-0-2-1-1-X—8-6-2
WP: Behrends (5-2); 6 IP, 11 K
LP: Ketchem; 3 IP, 4 K
Bombers: L. Maxey, 2-for-4, 2 RBI; Flowers, 1-for-3, 2B, 3 RBI; Bauer, 1-for-3; Parks, 1-for-3; Behrends, 1-for-4.
Aces: Alex Goodin, 1-for-3, 2B, RBI; Dalton Crisman, 2-for-3; Noah Murray, 1-for-4; Derek Childress, RBI.
***
The Bombers picked up their sixth win in the past seven games with a three-run sixth inning last Tuesday that propelled them past Dieterich, 4-2.
Freshman Landon Feezel had an RBI double, and senior Dalton Parks and junior Drake Hall also drove home a run for Brownstown/St. Elmo (10-7), which has improved from a 4-6 start.
Parks has hit in six straight games and nine of the past 10, and Hall has an RBI in eight of the past 10 games. He has a team-high 15 RBI on the season.
Senior Jacob Behrends (4-2) earned the win in relief, striking out two in the final 1 2/3 innings.
Tuesday, April 22
BSE 4
Dieterich 2
D: 0-1-0-0-0-1-0—2-6-1
B: 0-0-1-0-0-3-X—4-5-1
WP: Behrends (4-2); 1 2/3 IP, 2 K
LP: Bonhoff; 6 IP, 5 K
Bombers: Feezel, 1-for-3, 2B, RBI; Parks, 1-for-3, RBI; Hall, 1-for-3, RBI; Levi Maxey, 1-for-3; Noah Flowers, 1-for-2.
Record: 10-7

RAMSEY
Senior Whitney Moreland induced an infield fly to leave runners on first and third last Tuesday, ending Dieterich’s seventh-inning comeback try in Ramsey’s 10-9 win.
The Lady Rams (3-12) scored 10 runs over the first four innings, but three extra-base hits by Dieterich in the final three innings allowed the Lady Maroons to nearly erase their 10-2 deficit.
Sophomore Samantha Challans hit a two-run home run for Ramsey, and sophomore Megan Kimberlin had two triples as part of a 4-for-5 afternoon. Moreland also had three RBI hits, two singles and a double.
It was the third high-scoring win for Ramsey, which earlier in the season beat Mulberry Grove, 11-10, and Hillsboro, 7-6.
Tuesday, April 22
Ramsey 10
Dieterich 9
WP: Moreland (3-12); 7 IP, 8 K
LP: Thoele
Lady Rams: M. Kimberlin, 4-for-5, 2 3B, 2 RBI, 3 runs, SB; Moreland, 3-for-4, 2B, 3 RBI, run; Danielle Hill, 2-for-5, 3 runs, SB; Challans, 1-for-3, HR, 2 RBI, run; Peyton Rhodes, 1-for-3, RBI, run, BB; Paige Wilson, 1-for-4, RBI; Abbi Cunningham, BB, run.
Record: 3-12
***
Junior Abbi Cunningham collected Ramsey’s only hit as the Lady Rams were stifled by Pana last Monday in an 11-0 loss.
Pana’s Adrianna Suter struck out 10 Lady Rams (2-12) and walked one in earning the win, as her offense gave her plenty of run support with 11 runs in the third inning for Pana’s fourth straight win.
None of the 11 runs were charged to Ramsey starter Whitney Moreland, who struck out three, as seven errors were committed in the third inning.
Monday, April 21
Pana 11
Ramsey 0
P: 0-0-11-0-0—11-9-0
R: 0-0-0-0-0—0-1-9
WP: Suter; 5 IP, 10 K
LP: Moreland (2-12); 5 IP, 3 K
Lady Rams: Cunningham, 1-for-2; Payton Rhodes, BB.
Record: 2-12

ST. ELMO/BROWNSTOWN
The Lady Eagles remained undefeated in both the National Trail and Egyptian-Illini conferences last Thursday with a 12-11 win against Beecher City.
Senior Bethany Oberlink had her best game of the season, with four hits and two RBI, and sophomore Krystyn Fitch doubled, singled and drove home four runs.
Beecher City scored six times in the bottom of the first inning to take a 6-1 lead, but SEB (10-9, 4-0 NTC, 3-0 EIC) came back with five runs in the second and four runs in the third.
The Lady Eagles fended off a late comeback, limiting Beecher City to one run in the bottom of the seventh.
Thursday, April 24
SEB 12
Beecher City 11
S: 1-5-4-0-1-1-0—12-13-3
B: 6-0-0-1-3-0-1—11-13-10
WP: Scholes
LP: Herrmann
Lady Eagles: Oberlink, 4 1B, 2 RBI; Fitch, 2B, 1B, 4 RBI, 2 runs; Darby Moss, 2 1B, 3 runs; Morgan Brown, 2 1B, RBI, 2 runs; Tiffany Austin, 2B, 1B, 2 runs; Baylee Scholes, 2B, RBI, run; Audriana Pruett, 1B, RBI; Stephanie Calhoun, 2 runs; Caitlynn Phillips, RBI.
Record: 10-9 (4-0 NTC, 3-0 EIC)
***
Junior Darby Moss had three hits for the third time in four games, but Okaw Valley had a better seventh inning than the Lady Eagles last Tuesday, as it defeated them, 8-6.
Moss had two singles and her third triple of the season, but Okaw Valley broke a 4-4 tie with four runs in the top of the seventh, and St. Elmo/Brownstown (9-9) was only able to get two of those runs back in the bottom of the frame.
Tuesday, April 22
Okaw Valley 8
SEB 6
O: 0-0-4-0-0-0-4—8-7-2
S: 2-0-1-0-1-0-2—6-6-10
WP: Perrine
LP: Scholes
Lady Eagles: Moss, 3B, 2 1B, 3 runs; Fitch, 2 21B, 2 runs; Brown, 1B, RBI, run; D. Austin, 2 RBI.
Record: 9-9

SOUTH CENTRAL
Tuesday, April 29
Dieterich 5
South Central 3
S: 3-0-0-0-0-0-0—3-5-2
D: 3-2-0-0-0-0-X—5-4-0
LP: Abby King; 6 IP, 6 K
Lady Cougars: Sydney Wilkins, 1B, 2 RBI; Hannah Rubin, 2 1B; King, 2B, run; Jayla Conley, 1B, Alannah Sigrist, run; Mia Campbell, run.
Record: 1-9 (0-5 NTC)
***
After a shaky start, the Cougars nearly came back for the win last Friday at Flora.
Flora scored eight times in the bottom of the first inning, and despite adding nine runs in the final four innings, South Central came up a run short in an 11-10 loss.
Junior Dylan Smith lifted a three-run home run in the fourth, and senior Tyler Ross hit a solo home run in the fifth, but a three-run homer by Flora’s Trey Thompson in the sixth gave the Wolves enough for the win. That home run came after South Central (7-9) tied the game at 8-8 in the top of the sixth.
The Cougars scored twice in the top of the seventh.
Smith has hit safely in six straight games, and has eight RBI in the past four.
Friday, April 25
Flora 11
South Central 10
S: 1-0-0-3-1-3-2—10-11-2
F: 8-0-0-0-0-3-X—11-6-3
WP: Allison; 2/3 IP, 0 K
LP: Noah Powless (1-3); 5 2/3 IP, 9 K
Cougars: Ross, 3-for-3, HR, 2 RBI; Smith, 1-for-4, HR, 3 RBI; Tyus Holmes, 3-for-4; Gavin Ratermann, 2-for-3, RBI; Brett Harmeier, 2-for-4.
Record: 7-9
***
Four players had at least two RBI and senior Kyle Bray struck out eight in a complete game as South Central beat Ramsey, 12-2, last Thursday.
The Rams scored two runs in the top of the first, but South Central (7-8) scored in every inning to slowly build up its lead.
Sophomore Dre Hill drove home three runs, while Bray, junior Dylan Smith and sophomore Brett Harmeier had two RBI in the team’s third straight win.
Thursday, April 24
South Central 12
Ramsey 2
R: 2-0-0-0-0—2-4-1
S: 1-4-1-5-1—12-6-1
WP: Bray (2-1); 5 IP, 8 K
LP: Wesselman; 3 1/3 IP, 2 K
Cougars: Smith, 1-for-3, 2 RBI; Bray, 1-for-2, 2 RBI; Hill, 1-for-1, 3 RBI; Harmeier, 1-for-1, 2 RBI.
Record: 7-8
***
Freshman Alannah Sigrist doubled for South Central’s only hit in last Thursday’s 11-0 loss to Altamont.
Altamont scored in all but the third inning, as South Central dropped to 1-8 (0-4 National Trail Conference).
Thursday, April 24
Altamont 11
South Central 0
A: 2-5-0-3-1—11-12-0
S: 0-0-0-0-0—0-1-3
LP: King; 5 IP, 0 K
Lady Cougars: Sigrist, 2B; Kanady Grzegorek, sac bunt.
Record: 1-8 (0-4 NTC)
***
Junior Noah Powless homered, and the Cougars escaped a late jam last Tuesday to beat North Clay, 7-6.
Powless lifted a three-run shot as part of a four-run fifth inning, and South Central added two runs in the sixth to take a 7-2 lead.
But North Clay chased junior starter Dylen Peters in the top of the seventh, with four runs. Senior Kyle Bray got the last three outs and earned the save.
Bray and junior Dylan Smith both had two hits and an RBI for the Cougars (6-8), and senior Tyler Ross had an RBI double.
Tuesday, April 22
South Central 7
North Clay 6
N: 1-0-0-0-1-0-4—6-7-3
S: 1-0-0-0-4-2-X—7-12-1
WP: Peters (1-2); 6 IP, 6 K
LP: McNeely; 5 IP, 2 K
SV: Bray; 1 IP, 0 K
Cougars: Powless, 1-for-4, HR, 3 RBI; Bray, 2-for-4, RBI; Smith, 2-for-4, RBI; Ross, 2-for-3, 2B, RBI; Tyus Holmes, 3-for-3.
Record: 6-8
***
Neoga got off to a fast start, and that was enough to beat South Central in last Wednesday’s National Trail Conference game.
The Lady Indians scored six times in the first two innings to set the tone in their 9-3 win.
Sophomore Abby King was 2-for-4, with a double and an RBI, for South Central (1-7, 0-3 NTC), and Mia Campbell had an RBI single. Freshmen Alannah Sigrist and Hannah Rubin doubled in the game.
Wednesday, April 23
Neoga 9
South Central 3
S: 0-2-0-0-1-0-0—3-7-6
N: 4-2-0-1-0-2-X—9-9-2
LP: King; 6 IP, 5 K
Lady Cougars: King, 2-for-4, 2B, RBI, run; Campbell, 1-for-4, RBI, SB; Rubin, 1-for-3, 2B, RBI; Sigrist, 1-for-4, 2B, run; Jordan Schaal, 1-for-3, run; Kanady Grzegorek, 1-for-4.
Record: 1-7 (0-3 NTC)

Leave a Comment