.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Wrestlers 4th at major event

-A A +A

Two losses by 6 point total

By Andrew Harner

The Vandalia wrestling team was looking forward to the Champaign St. Thomas More New Year’s Challenge, because the majority of the state’s top teams were there.

Coming out of that meet, the Vandals now have an idea where they stack up in the state.
And they have to like where they stand.
Vandalia won its first seven matches at the event before falling by close margins in its final two duals to finish fourth – the losses coming to two of the best teams in the state.
After sweeping Pool G, Vandalia had a favorable seed in the 30-team championship bracket, and won its first two matches before running into state power Plano in the semifinals.
The Vandals had four pins in that match, but the Reapers had three pins of their own and picked up wins in nine bouts overall to take the 35-33 win. Plano went on to win the event.
Vandalia’s Chaston Womack, Dalton Blankenship, Seth Purcell and Jake Stewart each earned pins for the Vandals.
In the third-place bout, the Vandals found themselves mired in another close battle.
Wilmington took the match, 37-33. Detailed statistics of that match were not available at trackwrestling.com.
In the first two rounds of the championship bracket last Saturday, Vandalia defeated St. Thomas More, 63-12, and Mercer County, 49-27.
In Pool G last Friday, the Vandals beat El Paso, 70-3; Clifton, 56-18; Seneca, 72-10; Monmouth, 59-21; Morrison, 57-21.
Championship bracket
Match #1 Championship Round 1: Vandalia defeated St. Thomas More, 63-12
106 - Matt Cinnamon (St. Thomas More) over Trevor Philpot (Vandalia), fall 0:24
113 - Chaston Womack (Vandalia) won by forfeit
120 - Ryne Lipsey (Vandalia) over Andrew Mammen (St. Thomas More), dec 10-3
126 - Luke Tessman (Vandalia) over Adam Cochrane (St. Thomas More), fall 2:36
132 - Colin Kelley (St. Thomas More) over Adam Palmer (Vandalia) dec 8-6
138 - Matt Bammert (St. Thomas More) vs Rodney Tedrick (Vandalia)
145 - Dalton Blankenship (Vandalia) won by forfeit
152 - Tyler Dagen (Vandalia) won by forfeit
160 - CJ Runkel (Vandalia) won by forfeit
170 – No wrestlers
182 - Jake Stewart (Vandalia) over Chase Kangas (St. Thomas More), fall 2:52
195 - Bobby Bradley (Vandalia) over Daniel Jimenez (St. Thomas More), fall 1:28
220 - Brett Roos (St. Thomas More) over Kolton Etcheson (Vandalia), dec 8-3
285 - Kendrick Woolsey (Vandalia) over Marlin Smock (St. Thomas More) Fall 0:5

Match #2 Championship Round 2: Vandalia defeated Mercer County, 49-27
106 - Trevor Philpot (Vandalia) over Michael Neeld (Mercer County) Fall 1:00
113 - Chaston Womack (Vandalia) over Drake Stirn (Mercer County) Fall 0:50
120 - Ryne Lipsey (Vandalia) over Ethan Adolphson (Mercer County) Fall 0:20
126 - Preston Adams (Mercer County) over Luke Tessman (Vandalia) Fall 1:53
132 - Ashton Klingaman (Mercer County) over Adam Palmer (Vandalia) Fall 2:54
138 - Maden Tacey (Mercer County) over Rodney Tedrick (Vandalia) Dec 6-2
145 - Dalton Blankenship (Vandalia) over Curtis VanWinkle (Mercer County) Maj 13-2
152 - Tyler Dagen (Vandalia) over Lucas Mohror (Mercer County) Fall 0:34
160 - CJ Runkel (Vandalia) over Justin Carey (Mercer County) Fall 0:24
170 - Seth Purcell (Vandalia) over Robbie Carey (Mercer County) Fall 1:54
182 - Jake Stewart (Vandalia) over Robbie Carey (Mercer County) Fall 4:53
195 - Bobby Bradley (Vandalia) over Matthew Weeks (Mercer County) Dec 3-1
220 - Bobby Lincoln (Mercer County) over Kolton Etcheson (Vandalia) Fall 0:26
285 – K. Kisner (Mercer County) over Kendrick Woolsey (Vandalia) Fall 1:55
Match #3 Quarterfinal: Vandalia defeated Coal City, 50-27
106 - Joey Rivera (Coal City) over Trevor Philpot (Vandalia) Fall 1:08
113 - Cody Minnick (Coal City) over Chaston Womack (Vandalia) Fall 4:58
120 - Ryne Lipsey (Vandalia) over T Girenicone (Coal City) Fall 2:30
126 - Corey Jurzak (Coal City) over Luke Tessman (Vandalia) Fall 1:43
132 - Casey Brown (Coal City) over Adam Palmer (Vandalia) Fall 1:27
138 - Rodney Tedrick (Vandalia) over Nate Buck (Coal City) Fall 3:34
145 - Dalton Blankenship (Vandalia) over Jonah Englert (Coal City) TF 16-1
152 - Tyler Dagen (Vandalia) over Alex Medina (Coal City) Fall 0:21
160 - CJ Runkel (Vandalia) over Bryan Stopka (Coal City) Fall 0:16
170 - Seth Purcell (Vandalia) over Alec Leasue (Coal City) Fall 2:34
182 - Riley Kauzlaric (Coal City) over Jake Stewart (Vandalia) Dec 14-10
195 - Bobby Bradley (Vandalia) over Jake Frost (Coal City) Dec 5-3
220 - Kolton Etcheson won by forfeit
285 - Kendrick Woolsey (Vandalia) won by forfeit
Match #4 Semifinal: Plano defeated Vandalia, 35-33
106 - Jake Krotz (Plano) over Trevor Philpot (Vandalia) Dec 2-1
113 - Chaston Womack (Vandalia) over Juan Lazarit (Plano) Fall 4:53
120 - Ryne Lipsey (Vandalia) over Tyler Whitten (Plano) TF 18-3
126 - Myles Mendoza (Plano) over Luke Tessman (Vandalia) Dec 7-5
132 - Shaun Wollenweber (Plano) over Adam Palmer (Vandalia) Maj 11-3
138 - Ivan Lopez (Plano) over Rodney Tedrick (Vandalia) Maj 10-2
145 - Dalton Blankenship (Vandalia) over Abel Gonzalez (Plano) Fall 3:02
152 - Tyler Dagen (Vandalia) over Zach Tomac (Plano) Maj 14-2
160 - Weslye Brown (Plano) over CJ Runkel (Vandalia) Dec 4-2
170 - Seth Purcell (Vandalia) over Austin Kee (Plano) Fall 0:22
182 - Jake Stewart (Vandalia) over Zach Katze (Plano) Fall 3:20
195 - Austin Ricketts (Plano) over Bobby Bradley (Vandalia) Fall 3:35
220 - Derrick Maisonet (Plano) over Kolton Etcheson (Vandalia) Fall 4:39
285 - Junior Nunez (Plano) over Kendrick Woolsey (Vandalia) Fall 2:2
Pool G
Friday, Dec. 27
Match No. 1: Vandalia defeated Clifton Central, 48-24
106 - Trevor Philpot (Vandalia) won by forfeit
113 - Chaston Womack (Vandalia) over Trevor Raines (Clifton Central) TF 15-0
120 - Jagger Harris (Clifton Central) over Luke Tessman (Vandalia) Fall 3:48
126 - Ryne Lipsey (Vandalia) over Jacob Kaericher (Clifton Central) Dec 8-3
132 - Adam Palmer (Vandalia) over Evan Morrison (Clifton Central) Dec 7-4
138 - Will Kleinert (Clifton Central) won by forfeit
145 - Dalton Blankenship (Vandalia) over Wilson Romero (Clifton Central) Fall 3:10
152 - Tyler Dagen (Vandalia) over Jon Gauthier (Clifton Central) Fall 1:12
160 - CJ Runkel (Vandalia) over Adam Napoleon (Clifton Central) Dec 5-0
170 - Seth Purcell (Vandalia) won by forfeit