.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Two local teams are mid-pack in NTC Tourney

-A A +A
By Andrew Harner

The National Trail Conference Tournament begins on Thursday, and two teams from Fayette County will be looking to move up from the middle of the pack.

South Central and St. Elmo/Brownstown are the Nos. 5 and 6 seeds in the event, which opens on Thursday at St. Anthony in Effingham.

The Lady Cougars (13-12, 4-4 NTC) are in Pool B, with No. 2 St. Anthony and No. 8 Cowden-Herrick, and will play on Friday in Goff Gym.

SEB (12-13, 4-5 NTC) is in Pool A, with No. 1 Stew-Stras and No. 7 Windsor, and will also play on Friday, but at the Enlow Center.

“It’s a bunch of clumps,” said SEB coach Elise Asher of the tournament. “There are three teams at the top, three teams in the middle and then the bottom four.

“Really, there is a wide range, but a lot of crossover,” she said. “If we play with intensity like we have at times, there should be just a point or two difference.”

During the season, the Lady Eagles lost to Stew-Stras, 17-25, 20-25, and fell to Windsor, 20-25, 26-28

The Lady Cougars lost to St. Anthony, 18-25, 16-25, but beat Cowden-Herrick, 25-21, 25-21.

The full event schedule follows.

Thursday, Oct. 17
at Enlow Center
•5 p.m.: (3) Altamont vs. (10) Beecher City
•6 p.m.: (4) Neoga vs. (9) Dieterich
•7 p.m.: (3) Altamont vs. (9) Dieterich
•8 p.m. (4) Neoga vs. (10) Beecher City

Friday, Oct. 18
at Enlow Centrer
•5 p.m.: (3) Altamont vs. (4) Neoga
•6 p.m.: (1) Stew-Stras vs. (7) Windsor
•7 p.m.: (6) St. Elmo/Brownstown vs. (7) Windsor
•8 p.m.: (1) Stew-Stras vs. (6) SEB

Friday, Oct. 18
at Goff Gym
•5 p.m.: (9) Dieterich vs. (10) Beecher City
•6 p.m.: (2) St. Anthony vs. (8) Cowden-Herrick
•7 p.m.: (5) South Central vs. (8) Cowden-Herrick
•8 p.m.: (2) St. Anthony vs. (5) South Central

Saturday, Oct. 19
at Enlow Center
Bronze Flight
•10 a.m.: Third-place Pool A vs. Pool C
•11 a.m.: Third-place Pool B vs. Pool C
•12 p.m.: Third-place Pool A vs. Pool B
Silver Flight
•1 p.m.: Second-place Pool A vs. Pool C
•2 p.m.: Second-place Pool B vs. Pool C
•3 p.m.: Second-place Pool A vs. Pool B
Gold Flight
•5 p.m.: First-place Pool A vs. Pool C
•6 p.m.: First-place Pool B vs. Pool C
•7 p.m.: First-place Pool A vs. Pool B