.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Prep scores and schedule (Jan. 12)

-A A +A
By Andrew Harner

BOYS BASKETBALL
Tuesday, Jan. 10
St. Elmo 73
Ramsey 25

Tuesday, Jan. 10
South Central 46
Wayne City 41

Tuesday, Jan. 10
Beecher City 54
Brownstown 43

Friday, Jan. 6
Ramsey 56
Mulberry Grove 47
RHS: 12-14-11-19—56
MGHS: 9-11-9-18—47
Ramsey
Points: Ryan Black, 15; Tylor Knisley, 13; Jacob Roberts, 10; Tyler Pryor, 9; Tristan Wesselman, 4; Austin Cunningham, 3; Colton Hunt, 2.
Record: 4-9
Mulberry Grove
Points: Christian Dawson, 14; John Rickman, 11; Devonta Williamson, 10; Jacob Rickman, 6; Nate Ketchem, 3; Derek Phillips, 2; Shawn Willis, 1.
Record: 2-11
JV: Ramsey won, 53-50
RHS:    6-20-14-13—53
MGHS: 10-15-7-18—50
Ramsey
Points: Kelly, 30; Hunt, 7; Wesselman, 6; Adermann, 4; Lay, 3; Camez, 2; Gann, 1.
Mulberry Grove
Points: Miller, 19; J. Willis, 15; Latham, 9; Schewe, 4; Dunnagan, 3.

Friday, Jan. 6
St. Elmo 61
Stew-Stras 51
SSHS: 16-11-15-9—51
SEHS: 16-11-13-21—61
Points: Blake Pruett, 20; Connor Beasley, 17; Blaine Scholes, 7; Ben Sperry, 7; Jake Mansker, 6; Levi Maxey, 2; Patrick Schaal, 2.
Record: 10-3 (3-1 NTC)

Friday, Jan. 6
South Central 48
Webber 30
SCHS: 13-12-6-17—48
WHS:    6-14-6-4—30
Points: Colby Bushue, 18; Fischer Tharp, 14; Rudy Hablewitz, 8; Luke Krajefska, 4; Austin Schwarm, 2; Noah Powless, 1; Colton Wilkins, 1.
Record: 3-12

Friday, Jan. 6
Cowden-Herrick 70
Brownstown 54
BHS: 8-15-19-22—54
CH: 18-18-14-20—70
Points: Austin Hunter, 15; Colten Hunter, 14; Matt Sefton, 11; Eric Gurtner, 8; Jacob Behrends, 4; Nick Reeder, 2.
Record: 5-9
CH: Moore had 21 points.
JV: Brownstown lost, 57-28
BHS: 6-6-5-11—28
CH: 19-11-11-16—57
Points: S. Sefton, 15; Frailey, 5; Rhodes, 4; Hall, 2; Matthews, 2.

Tuesday, Jan. 3
Mt. Olive 61
Mulberry Grove 37
MOHS: 8-19-14-20—61
MGHS: 2-7-16-12—37
Points: Devonta Williamson, 15; Jordan Miller, 6; Derek Phillips, 6; John Rickman, 6; Kevin Boulier, 2; James Willis, 2.
Record: 2-10
MO: Mathis had 21 points.
JV: Mulberry Grove won, 34-30
MOHS: 3-8-7-12—30
MGHS: 10-9-6-8—34
Points: Damian Lathan, 10; Jordan Miller, 10; James Willis, 6; Dalton Chrisman, 4; Brett Schewe, 2; Jacob Thomas, 2.

GIRLS BASKETBALL
Monday, Jan. 9
at Sandoval Tournament
Brownstown 37
Webber 21
BHS: 12-11-7-7—37
WHS:   7-4-5-5—21
Points: Megan Maxey, 14; Molly Hill, 10; Bethany Oberlink, 7; Stefanie Sapp, 4; Danie Austin, 2.
Rebounds: Austin, 7; Oberlink, 6; Maxey, 5; Sapp, 5; Crown, 2; Hill, 2.
Steals: Hill, 4; Austin, 1; Maxey, 1; Oberlink, 1.
Record: 5-12
Webber: Granieany had 9 points.

Monday, Jan. 9
North Clay 58
South Central 34
SCHS:   7-12-8-14—34
NCHS: 15-16-15-12—58
Points: Alexis Phillips, 17; Tori Logue, 7; Bailey Ritter, 3; Jenna Rose, 3; Taylor Keen, 2; Olivia Price, 2.
Rebounds: Logue, 8; Ritter, 4; Rose, 4; Phillips, 3; Gwen Lewis, 2; Price, 2; Keen, 1; Anna Morris, 1.
Steals: Logue, 3; Phillips, 3; Lewis, 2; Rose, 1.
Record: 1-15 (1-6 MTC)
NC: Yates had 13 points.

Wednesday, Jan. 4
at MTC Tournament
Webber 40
South Central 28
WHS: 8-8-14-10—40
SCHS: 3-4-13-8—28
Points: Alexis Phillips, 13; Tori Logue, 8; Taylor Keen, 2; Gwen Lewis, 2; Jenna Rose, 2; Bailey Ritter, 1.
Record: 1-14 (1-5 MTC)
Webber: Granieany had 15 points

JH BOYS BASKETBALL
Thursday, Jan. 5
Vandalia 33
St. Anthony 28
VJH: 6-8-10-9—33
SAJH: 4-8-8-8—28
Stats: Kain DuFaux, 17 points and 11 rebounds; Richie Well, 13 points.
Record: 6-11

Tuesday, Jan. 3
Vandalia 40
Litchfield 38
VJH: 8-8-12-12—40
LJH:  6-9-6-17—38
Stats: Richie Well, 16 points; Kain DuFaux, 10 points and four rebounds; Alec Schroeder, 8 rebounds.

JH VOLLEYBALL
Tuesday, Jan. 10
Eighth-grade
Shelbyville 25, Vandalia 23
Shelbyville 25, Vandalia 17
Stats: Makayla Tinker, 9 points, 4 aces, 1 kill; Rylee Wollerman, 6 points; Lexi Bueschel, 2 aces.

Tuesday, Jan. 10
Seventh-grade
Vandalia 25, Shelbyville 19
Shelbyville 25, Vandalia 14
Shelbyville 25, Vandalia 19
Stats: Courtney Sarchet, 8 aces; Molly Kern, 4 kills, 3 aces; Macye Sarchet, 4 aces.

VANDALIA JR. WRESTLING
Sunday, Jan. 8
at Carbondale
6-and-under
•Logan Nance placed first
•Eric McKinney placed fourth
7- and 8-year-olds
•Kyle Miller placed first
•Riely Ward placed third
•Dawson McKinney placed sixth
9- and 10-year-olds
•Markus Isaiah placed third
11- and 12-year-olds
•Jarrett Paslay placed second
•Allysin Ward placed second
•Garrett Stewart placed third
•Tanner Swain placed third

Sunday, Jan. 8
at Mt. Olive
6-and-under
•Baelynd Brown placed first
•Landon Christian placed first
•Gunner Finley placed third

Saturday, Jan. 7
at Murphysboro
6-and-under
•Jackson Beall placed third
•Owen Miller placed third
•Logan Nance placed third
•Joshua Wehrle placed third
•Eric McKinney placed fifth
7- and 8-year-olds
•Kyle Miller placed first
•Dawson McKinney placed fourth
•Richard Kirk placed sixth
9- and 10-year-olds
•Markus Isaiah placed first
•Jarek Wehrle placed first
11- and 12-year-olds
•Tanner Swain placed third
•Jarrett Paslay DNP
•Garrett Stewart DNP
13- and 14-year-olds
•Robert Bradley placed second

Friday, Dec. 30
at Pittsfield
7- and 8-year-olds
•Markus Isaiah placed first
•Kyle Miller placed second
9- and 10-year-olds
•Tanner Swain placed first

KING SELECT WRESTLING
Sunday, Jan. 8
at Mattoon
9- and 10-year-olds
•Anthony Enlow earned three pins to place first.
13- and 14-year-olds
•Chaston Womack went 1-1 to place second.

Saturday, Jan. 7
at Belleville
9- and 10-year-olds
•Anthony Enlow earned three pins to place first.
13- and 14-year-olds
•Chaston Womack earned a technical fall and a pin to place first.

Sunday, Jan. 1
at Granite City
9- and 10-year-olds
•Anthony Enlow earned three pins to place first and be named Outstanding Wrestler.
13- and 14-year-olds
•Chaston Womack went 2-1 to place fifth.