.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Jr. High track athletes break more records

-A A +A
By The Staff

More school records fell as the Vandalia Junior High track teams had two meets in the past week.

Emma Meyer improved her own record in the 100-meter dash, with a time of 13.2 seconds. The seventh-grade 4X100-meter relay team of Meyer, Madeline Cade, Anna Miller and Jensen Hollinshead, also bettered its record, with a time of 56.4 seconds.

For the boys, Curtis Gordon broke his own record in the 110-meter hurdles, with a time of 17.8 seconds.

All three of those records were set last Thursday at Greenville.

At Tuesday's home meet, Meyer broke the seventh-grade pole vault record, with 7 feet, 9 inches, and Karlie Bright broke the eighth-grade mark, with 8 feet, 3 inches.

Gordon set the seventh-grade boys mark, with 9 feet, 3 inches.

Tuesday, April 24
at Vandalia

Eighth-grade girls
First-place finishers
•Bright, pole vault (set school record, with 8 feet, 3 inches)
•Leah Francis, discus
•Jalea Paslay, 800-meter run
•Makayla Tinker, high jump, long jump
•4X200-meter relay (Bright, Francis, Tinker and Paslay)
Second-place finishers
•Bright, shot put
•Francis, 800-meter run
•Paslay, 100-meter hurdles, long jump
•Tinker, 400-meter run
Third-place finisher
•Rylee Wollerman, shot put
Team scores
•Hillsboro, 58
•Vandalia, 46

Seventh-grade girls
First-place finishers
•Hollinshead, 200-meter dash
•Olivia Marquardt, 1,600-meter run
•E. Meyer, 100-meter dash, long jump
•E. Meyer, pole vault (set school record, with 7 feet, 9 inches)
•Anna Miller, 100-meter hurdles
•4X100-meter relay (Meyer, Miller, Cade and Hollinshead)
Second-place finishers
•Kayla Atkinson, 800-meter run
•Miller, 200-meter dash
•Alli Palmer, 400-meter dash
•Mikayla Ruot, discus
•Maddie Wilkerson, 100-meter hurdles
Third-place finishers
•Hollinshead, 100-meter dash
•Katie Tarkington, high jump
•Carley Wilkerson, 800-meter run
•Maddie Wilkerson, long jump
Team scores
•Vandalia, 59
•Hillsboro, 54

Eighth-grade boys
First-place finishers
•Brandon Gelsinger, 800-meter run
•Ethan Meyer, 200-meter dash, shot put
•Shane Murray, 1,600-meter run
•Tucker Willms, discus
•4X200-meter relay (Isaac Daiber, Grant Wells, Kolton Etcheson and Bobby Bradley)
Second-place finishers
•Marcus Durbin, 200-meter dash
•Etcheson, discus
•Meyer, 100-meter dash
•Murray, pole vault
Third-place finishers
•Bradley, 400-meter dash
•Daiber, 110-meter hurdles, long jump
•Etcheson, shot put
Team scores
•Hillsboro, 62
•Vandalia, 46

Seventh-grade boys
First-place finishers
•Billy Crowley, 800-meter run, long jump
•Justin Evans, high jump
•Curtis Gordon, 110-meter hurdles
•Gordon, pole vault (set school record, with 9 feet, 3 inches)
•Nathan Schaub, 1,600-meter run
•Alec Schroeder, discus
•Logan Sullens, 100-meter dash, 200-meter dash
•4X100-meter relay (Gordon, Devin Smith, Crowley and Sullens)
•4X200-meter relay (Carter Towler, Brendon Smith, Richie Well and Evans)
Second-place finishers
•Crowley, 100-meter dash
•Evans, 110-meter hurdles
•Schroeder, high jump
•B. Smith, long jump
•Sullens, 200-meter dash
•Bradley Ulery, 1,600-meter run
Third-place finishers
•Evans, pole vault
•Schaub, long jump
•D. Smith, 200-meter dash
Towler, 400-meter dash, shot put
•Well, 110-meter hurdles
Team scores
•Vandalia, 79
•Hillsboro 35

Thursday, April 19
at Greenville

Eighth-grade girls
First-place finishers
•Karlie Bright, pole vault, shot put
•Jalea Paslay, 800-meter run
•Makayla Tinker, long jump
•4X200-meter relay (Bright, Leah Francis, Tinker and Paslay)
Second-place finishers
•Francis, 800-meter run, discus
•Paslay, 100-meter hurdles, long jump
Third-place finishers
•Bright, 100-meter dash
•Tinker, 400-meter dash
•Rylee Wollerman, shot put
Fourth-place finisher
•Kaylin Black, 200-meter run
Team scores
•Grenville, 63
•Vandalia, 47
•Brownstown, 31

Seventh-grade girls
First-place finishers
•Olivia Marquardt, 1,600-meter run
•Meyer, 100-meter dash (set school record in 13.2 seconds)
•4X100-meter relay (Meyer, Cade, Miller and Hollinshead), new school record in 56.4 seconds
Second-place finishers
•Mykayla Cannon, 800-meter run
•Hollinshead, shot put
•Miller, 100-meter hurdles
•4X200-meter relay (Kacey Elam, Katie Tarkington, Carson Howard and Madison Klanke)
Third-place finishers
•Howard, discus
•Miller, 200-meter dash
•Tarkington, high jump
Fourth-place finishers
•Sydney Austin, discus
•Klanke, 200-meter dash, long jump
•Maddie Wilkerson, 100-meter hurdles
Team scores
•Brownstown, 46
•Greenville, 43
•Vandalia, 42

Eighth-grade boys
First-place finishers
•Marcus Durbin, long jump
•Brandon Gelsinger, 800-meter run
•Ethan Meyer, 100-meter dash, 200-meter dash
•Shane Murray, 1,600-meter run
Second-place finishers
•Bobby Bradley, 400-meter dash, high jump
•Durbin, 200-meter dash
•Gelsinger, long jump
•Meyer, shot put
•Murray, pole vault
•Luke Tessman, 1,600-meter run
•4X100-meter relay (Tucker Willms, Gelsinger, Durbin and Meyer)
•4X200-meter relay (Bradley, Kolton Etcheson, Braden Clark and Grant Wells)
Third-place finishers
•Clark, 400-meter dash, pole vault
•Durbin, 100-meter dash
•Etcheson, shot put
•Willms, discus
•Cody Woolsey, 110-meter hurdles
Fourth-place finishers
•Isaac Daiber, 110-meter hurdles
•Tessman, 800-meter run, long jump
Team scores
•Vandalia, 67
•Greenville, 66
•Brownstown, 9

Seventh-grade boys
First-place finishers
•Billy Crowley, 800-meter run, long jump
•Gordon, 110-meter hurdles (set school record in 17.8 seconds)
•Gordon, pole vault
•Nathan Schaub, 1,600-meter run
•Logan Sullens, 100-meter dash, 200-meter dash, shot put
•4X100-meter relay (Gordon, Devin Smith, Crowley and Sullens)
•4X200-meter relay (Carter Towler, Richie Well, Brendon Smith and Justin Evans)
Second-place finishers
•Crowley, 100-meter dash
•Evans, pole vault
•D. Smith, 200-meter dash
•Towler, 400-meter dash
•Bradley Ulery, 1,600-meter run
•4X400-meter relay (B. Smith, James Crawford, Dylan Brooks and Levi Cox)
Third-place finishers
•Chandler Boyd, shot put
•Evans, 110-meter hurdles, high jump
•Ethan Ferguson, 1,600-meter run
•Jarrett Paslay, 800-meter run
•Alec Schroeder, discus
•D. Smith, 100-meter dash
Fourth-place finishers
•Schroeder, high jump
•Ulery, 800-meter run
•Well, discus
Team scores
•Vandalia, 86
•Greenville, 39
•Brownstown, 14